nicubunu_Honey
Opublikowany 9 lutego 2013 przez Armand

Znaczenie miodu – krytyka, opinie

W wieku cukru, przemysłowej produkcji artykułów spożywczych i wysoko rozwi­niętej medycyny znaczenie miodu zmieniło się gruntownie.

Kleisto-płynna konsystencja ogranicza jego wykorzystanie do delikatnych wypieków i cukierków. Miód jest obecnie droższy od cukru, a rozmaitość odmian nawet u wielu jego zwolenników wywołuje zaniepokojenie.

Wraz z rozpowszechnieniem obróbki ter­micznej żywności, w czasach, gdy pożywie­nie musi być przyrządzane szybko, wielu lu­dzi uważa zajmowanie się pszczelarstwem za stratę czasu. Wiele starych przepisów na potrawy z miodu poszło w zapomnienie i próżno ich szukać w licznych współcze­snych książkach kucharskich. Miód powszechnie znany jako omasta do chleba lub bulki czy słodzik do herbaty, nie odgrywa prawie żadnej roli jako produkt urozmaicający smak dań lub dodatkowy ele­ment zdrowego żywienia. Stał się nie tylko niemodny, ale jest także celem krytyki.

Nie­którzy są przekonani o tym że miód w prze­ciwieństwie do cukru nie ma żadnych zalet i może być nawet szkodliwy dla zdrowia. Wymienia się na przykład podwyższone nie­bezpieczeństwo próchnicy zębów i ryzyko otyłości.

Jako mało znaczące określa się też często istnienie w miodzie witamin, mine­rałów i innych składników. Czasem też całkowicie odmawia się miodowi działania zdrowotnego, po części z przesądów lub nie­wiedzy albo z przeświadczenia, że jego własności zdrowotne nie zostały naukowo dowiedzione. Doradcy żywienio­wi  zniechęcają stwierdzeniem, że miód zakwasza krew i podnosi temperaturę ciała. Mówi się też o tym, że miód może wywoływać schorzenia prostaty. Sporadycznie słyszy się także poglądy, iż konsumpcja miodu może dopro­wadzić do artretyzmu i podwyższenia chole­sterolu we krwi. Podczas gdy przeciwnicy miodu poddają go ostrej krytyce, jego zwolennicy są przeko­nani o zaletach tego produktu pszczelego. Wielu smakoszy miodu jest zdania, że za­wdzięczają oni temu produktowi odporność organizmu i zdrowie.

 

Pozytywne oddziaływanie miodu w choro­bach układu trawiennego jest tak samo znane, jak sukcesy w leczeniu miodem niedomagań układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, alergii czy chorób układu nerwowego.
Nie tak znów mała grupa seniorów dożywa sędziwego wieku, regularnie  spożywając miód. Powszechnie znane są przypadki wyleczenia za pomocą okładów z miodu ludzi cierpiących na źle gojące się rany. Pytanie o to czy miód jest zdrowy czy nie i jaką rolę odgrywa w wyżywieniu i profilaktyce zdrowotnej, jest dziś aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Coraz więcej ludzi interesuje się zdrowym żywieniem i naturalnymi sposobami leczenia. Jeszcze kilka lat temu naukowcy nie interesowali się zbyt mocno naturalnymi produktami spożywczymi, nie było zbyt wielu wypracowanych metod badawczych a te, które zostały opracowane były niedokładne. Dzięki nowym wynikom badań dokonanych przez, naukowców zajmujących się sprawami żywienia i medycyny oraz opracowaniu dokładniejszych metod analitycznych możliwe stało się rozwiązanie wielu dotychczas zagadkowych procesów zachodzących w miodzie i odpowiedzi na liczne pytania.

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Znaczenie miodu – krytyka, opinie, 9.7 z 10 w oparciu 3 ocen

Ciasto czekoladowe z musem brzoskwiniowym i marcepanem

biszkopt z galaretką, biszkopt z galaretką i owocam, ciasta, ciasto biszkoptowe, czekolada, marcepan, przepis,

ciasto czekoladowe z musem brzoskwiniowym i marcepanem
Tagi: biszkopt z galaretką, biszkopt z galaretką i owocam, ciasta, ciasto biszkoptowe, czekolada, marcepan, przepis,

Placek drożdżowy z owocami bez wyrabiania

ciasta, ciasto drożdżowe, ciasto z owocami, drożdże, kruszonka, przepis,

placek drożdżowy z owocami bez wyrabiania
Tagi: ciasta, ciasto drożdżowe, ciasto z owocami, drożdże, kruszonka, przepis,

Wielkanocne ciasto bakaliowe – przepis

ciasta, ciasto biszkoptowe, ciasto biszkoptowo tłuszczowe, przepis, rodzynki, Wielkanoc,

wielkanocne ciasto bakaliowe
Tagi: ciasta, ciasto biszkoptowe, ciasto biszkoptowo tłuszczowe, przepis, rodzynki, Wielkanoc,

Ciasto kokosowe przepis nr 2

ciasta, ciasto biszkoptowe, ciasto biszkoptowo tłuszczowe, ciasto kokosowe, Ciasto z kokosową pianką, Ciasto z masą koksową, Kokosanka, przepis,

ciasto kokosowe przepis
Tagi: ciasta, ciasto biszkoptowe, ciasto biszkoptowo tłuszczowe, ciasto kokosowe, Ciasto z kokosową pianką, Ciasto z masą koksową, Kokosanka, przepis,

Ciasto piernikowe z miodem i orzechami przepis

ciasta, Ciasto dojrzewające, Ciasto piernikowe, Ciasto piernikowe dojrzewające, Ciasto piernikowe z bakaliami, Ciasto piernikowe z miodem i orzechami, piernik, Piernik z powidłami, piernik ze śliwkami, przepis,

ciasto piernikowe z miodem i orzechami
Tagi: ciasta, Ciasto dojrzewające, Ciasto piernikowe, Ciasto piernikowe dojrzewające, Ciasto piernikowe z bakaliami, Ciasto piernikowe z miodem i orzechami, piernik, Piernik z powidłami, piernik ze śliwkami, przepis,

Ważenie bez wagi:

1 szklanka (pojemność 250 ml)

 • ~ 220 g cukru
 • ~ 170 g cukru pudru
 • ~ 160 g maku
 • ~ 180 g mączki ziemniaczanej
 • ~ 160 g mąki pszennej
 • ~ 250 g wody

1 łyżka (pojemność 15 ml)

 • ~ 13 g cukru
 • ~ 12 g cukru pudru
 • ~ 9 g maku
 • ~ 10 g mączki ziemniaczanej
 • ~ 10 g mąki pszennej
 • ~ 13 g proszku do pieczenia
 • ~ 15 g wody
 • ~ 10 g żelatyny

1 łyżeczka (pojemność 5ml)

 • ~ 5 g cukru
 • ~ 4 g cukru pudru
 • ~ 3 g maku
 • ~ 3 g mączki ziemniaczanej
 • ~ 3 g mąki pszennej
 • ~ 4,5 g proszku do pieczenia
 • ~ 5 g wody
 • ~ 3 g żelatyny

Reklama

Polecamy